Bitter Dergisi Eylül Sayısı

Bitter Dergisi Eylül Sayısı

SAUD DESIGN’LA AKILCI VE EŞSİZ MEKANLAR

Yurt içinde ve dışında gerçekleştirdiği, estetik, konfor ve fonksiyonelliğin buluştuğu başarılı projelerle adından söz ettiren Saud Design’ın sahibi Melisa Saud ile mimarlık kariyerini ve marka yolculuğunu keyifli bir sohbette konuştuk.

*Mimar olmaya nasıl karar verdiniz?

Selanik’ten Lübnan’a göç etmiş bir annenin ve Antakyalı bir babanın kızıyım. Anlayacağınız farklı kültürlerin bir arada olduğu bir ailede büyüdüm.Mimar olmak ise çocukluk hayalimdi. Dayım mimardı, yaptığı işler hep ilgimi çekerdi, onun eskiz kağıtlarını alıp çizimler yapardım. Tüm bunlar beni sanata ve mimarlığa yatkın biri haline getirdi ve iç mimarlık okumaya karar verdim.

*Saud Design’ın açılma sürecinden bahseder misiniz?

Aslında Saud Design firmasını kurmak planladığım bir şey değildi. Üniversiteden mezun olduktan sonra Türkiye’nin önemli firmalarında çalıştım ve büyük projelerde yer aldım. Çevremdeki insanlar beni ofis kurmam ve kendi işimi yapmam adına teşvik ediyorlardı. Bir gün eve geldiğimde ani bir kararla kendi ofisimi kurmaya karar verdim ve Saud Design’ı kurdum.

‘’Villa, ofis, iş merkezleri, otel, restoran gibi birçok projenin mimari  tasarım ve uygulamalarını  yapıyoruz.  Mekanın obje tasarımından kurgusuna ve uygulamasına kadar her aşamasında yer alıyoruz. ‘’

‘’Tarzımı ise eklektik olarak tanımlayabilirim. Hem modern hem klasik parçaları bir arada kullanmayı seviyorum. Önceliğim ise her daim şık, sıkıcı olmaktan uzak ve fonksiyonel mekanlar yaratmak‘’

*Yaptığınız ilk iş neydi?

İlk aldığım iş, Murat Güneş’in ofisiydi. Bana güvendi ve çok güzel bir proje ortaya çıktı. Çok güzel bir projeydi. Bu proje ile aynı anda devam ettiğimiz bir otel projesi vardı. Otel, Gaziantep’teki eski bir handı. Hanın kendi yapısını bozmadan hanın eski yapısına uygun modern eklemeler yaptık. Bu proje de çok keyif aldığım bir projeydi. Şanslıyım evet ama çok çalışkanım. Yaptığım işi seviyorum ve bu yüzden çok çalışıyorum.

‘’Önceliğim şık ve fonksiyonel mekanlar yaratmak‘’

*Saud Design olarak çizginizi ve tarzınızı nasıl tanımlarsınız?

Her daim şık, sıkıcı olmaktan uzak mekanlar yaratmak önceliğim. Tasarımların fonksiyonel olmasına önem veririm. Amacım farklı parçaları fonksiyonel biçimde bir araya getirmektir. Tarzımı ise eklektik olarak tanımlayabilirim. Hem modern hem klasik parçaları bir arada kullanmayı seviyorum. Önceliğim ise her daim şık, sıkıcı olmaktan uzak ve fonksiyonel mekanlar yaratmak.

*Gerçekleştirdiğiniz projelerden bahseder misiniz?

Genel olarak villa, ofis, iş merkezleri, otel, restoran gibi bir çok projenin mimari tasarım ve uygulamalarını yapıyoruz. Mekanın obje tasarımından kurgusuna ve uygulamasına kadar her aşamasında yer alıyoruz.

*Ülkemizde ve yurt dışında hangi şehirlerde çalışıyorsunuz?

Yurt dışında Katar, Dubai’de. Yurt içinde Ankara, İstanbul, Gaziantep, Manisa, Samsun, Hatay’da olmak üzere birçok şehirde projelerimiz vardır.

*Yeni bir projeye başladığınızda süreç nasıl ilerliyor? İlk olarak işe nereden başlıyorsunuz?

Projeye müşterimin ne istediğinden emin olarak başlıyorum. Ofisimde kendi düşüncelerimi eskizlere döküyorum. Müşteriye sunum aşaması için ise üç boyutlu çizimler yapıyoruz. Sonrasında ise teknik detay çözümlerine geçiliyor. Müşterinin hayal ettiği mekana karar verdikten sonra üç boyutlu görsellerimizin birebir uygulamasını yapıyoruz.

*Bir iş gününüz nasıl geçiyor?

Sabah çok erken uyanırım. İlk iş olarak ofisime giderim. Maillerimi kontrol ederim ve o günün programını çıkarırım. Sonrasında şantiyelerimde, toplantılarda olurum.

*Bundan sonrası için hedefleriniz neler?

Saud Design’ın Türkiye’de değil, tüm dünyada  tanınır olmasını istiyorum. Müşterimin evlerini kurgularken  aradığım objeleri bulamıyorum. Mağazada bulduklarım ile aklımdakiler uyuşmuyordu. Sırf aksesuar ve duvar kağıdı için seyahatlere çıkıyorum. Sektördeki bu açık benim bir İtalyan duvar kağıdı firmasını Türkiye’ye getirmeme sebep oldu.

 

 

 

Yazıyı Paylaş: