Şamdan Plus Röportajı

Şamdan Plus Röportajı

“TEK BİR KALIBA GİRMEYİ SEVMİYORUM”

Yurtiçinde ve yurtdışında imza attığı projelerle adından söz ettiren İç Mimar Melisa Saud ile keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik. İlk iş deneyimini bir alışveriş merkezi projesi şantiyesinde yaşayan Saud, “İnşaatta başlayan projelerde yer alarak işi mutfağında öğrendim” diye konuştu.

“Dünden gelen birikimlerimle ne çok modernistim ne de çok klasikçiyim. Mekanlarda yerine göre barok, art deco ve minimalizmi kullanıyorum. Tek bir kalıba girmeyi sevmiyorum” diyen Saud Design’ın kurucusu İç Mimar Melisa Saud, mesleki kariyerini, gelecek hedeflerini ve Saud Design’ı Şamdan Plus Ankara okurları için anlattı.

Melisa Hanım, öncelikle Şamdan Plus Ankara okurları için bize Saud Design ofisinin kuruluşundan bahseder misiniz?

Çocukluk hayalim iç mimar olmaktı. Lisansımı iç mimarlık alanında tamamladıktan sonra hemen çalışma hayatına başladım. İlk iş deneyimim büyük ölçekli bir alışveriş merkezi projesinin şantiyesiydi. İnşaatta başlayan projelerde yer alarak işi mutfağında öğrendim. Aynı zamanda yurtdışı gezileri yaparak tasarım alanında dünyada neler oluyor takip ediyordum. Yeterli birikimlerimden sonra Saud Design İç Mimarlık’ı kurmaya karar verdim.

Başarınızın sırlarını neye bağlıyorsunuz?

İşimi severek yapıyorum ve çok çalışıyorum. Her projeyle bizzat kendim ilgileniyorum. Tasarımından uygulamasına kadar tüm sorumluluğu ben üstleniyorum. Mekanın beklenen kalitede ve zamanında teslim edilmesi için bütün takibini yapıyorum. Sonucunda ekibimle beraber güzel işler ortaya çıkarıyoruz.

Projelerinize nasıl hazırlanıyorsunuz, tasarım çizginizden bahseder misiniz?

Ders çalışır gibi hazırlanıyorum. Kitaplarım, dergilerim ve seyahatlerim hiç bitmez. Yurt dışındaki bütün fuarlara gitmeye çalışırım. Pazar günleri bile çok nadir bir şekilde dinlenirim. Dünden gelen birikimlerimle ne çok modernistim ne de çok klasikçiyim. Mekanlarda yerine göre barok, art deco, minimalizmi kullanıyorum. Tek bir kalıba girmeyi sevmiyorum..

Tasarladığınız mekanlarda hangi malzemeleri kullanmayı seviyorsunuz?

Mümkün olduğunda doğal malzemeleri tercih ediyorum. Ahşap, taş mermeri sıklıkla kullandığım malzemeler. Kumaşta kadife dokularını kullanıyorum. Son dönemin modası olan zümrüt yeşili ve gece mavisi kumaşları da yeri geldikçe kullanıyorum. Mermerde ise siyah ve beyazı, grinin konstrastlarını seviyorum. Duvarlarda kumaş dokulu duvar kağıtları giydirmeyi seviyorum.

Sizce dekorasyonun temel formülleri neler olmalıdır?

Evi insanın kalbidir. Tüm yaşamını yapılandırdığı aynı zamanda dinlendiği bir yerdir. Öncelikle ihtiyaç duyduğu konforların tam olarak kurgulanması, ışık ve ısı dengesinin sağlanması, müşterinin sevdiği doku ve renklerin kullanılması ile keyifli ve huzurlu bir mekan yaratılmalıdır.

Bize evinizin dekorasyonundan behseder misiniz?

Evimde minimal aynı zamanda şık bir hava hakim. Evlerde sadelikten, kolay kullanımdan ve hafiflikten yanayım. Evimin dekorasyonu söz konusu olduğunda da özellikle sanat eserlerinin ve kitaplarımın merkezde olmasına dikkat ediyorum. Benim için fonksiyon kadar görsellik de önemli. Zaten bu formun doğru çalıştığı yerde yaratıcılık başlıyor.

Ne tür projeler yapıyorsunuz? Son dönem projeleriniz veya gelecekte hayata geçirmek istediğiniz projeler neler?

Kafe, restoran, otel, villa, ofis gibi çeşitli projelerde yer alıyoruz. Halihazırda bir hukuk bürosu ve villa projemiz var. Hukuk bürosunun teslimi yapıldı. Villa projemiz devam ediyor. Villa projesinin tasarımını ve uygulamasını yapmaktayız. Hayata geçirmek istediğim projelerden birisi de İtalya’dan ithal duvar kağıdı getirmek. Çünkü mekanlarda kumaş dokulu duvar kağıdı kullanılmasını seviyorum. Bu arayışıma Türkiye’de karşılık bulamadığım için böyle bir projeye başlamak istiyorum.

Son olarak, İç Mimar olmak isteyen gençlere tavsiyeleriniz neler olur?

Şimdiki gençler hemen vazgeçiyorlar. Hayatta zorluklar hep çıkacaktır. Biraz sabırsızlar, beklemek istemiyorlar; hemen müdürün koltuğuna oturalım istiyorlar. Mutlaka iyi bir staj yapmaları gerekiyor. Üniversiteyi bitirdikten sonra malzeme ve doku bilgisi için şantiyelerde çalışmaları gerekiyor. Gençlere hep teorik bilgilerini sahada pratik etmeleri gerektiğini düşünüyorum. Bunun için de çok çalışmaları gerektiğine inanıyorum.

Yazıyı Paylaş: